Татарча Русский English

Бүген, 30 нчы ноябрь, К.Тинчуринның тууына 131 ел тулуга һәм К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театрының 85 еллыгы уңаеннан үткәрелә торган IV Республика мәктәпләре конкурсына йомгак — «Ул кабызган утлар балкышы» дип исемләнгән тантаналы котлау булды

Бүген, 30 нчы ноябрь, К.Тинчуринның тууына 131 ел тулуга һәм К.Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театрының 85 еллыгы уңаеннан үткәрелә торган IV Республика мәктәпләре конкурсына йомгак — «Ул кабызган утлар балкышы» дип исемләнгән тантаналы котлау булды.

Тантаналы котлау кичәсе бәйгене оештыру эшендә башлап йөрүче конкурсның директоры Татарстаның атказанган мәдәният хезмәткәре Фәнис Наил улы Мөсәгыйтов, оештыру эшләре комитеты җитәкчесе, жюри әгъзасы, театрыбызның музей җитәкчесе Розалия Вәлиәхмәт кызы Чабатова, Фестивальнең жюри рәисе Россиянең атказанган, Татарстанның халык артисты Зөфәр Назыйм улы Харисов һәм мөхтәрәм жюри — РСФСР ның атказанган, ТР ның халык артисты Исламия Идиятулла кызы Мәхмүтова, Татарстанның халык артистлары: Нуретдин Гыйльмехан улы Нәҗмиев, Ләлә Рафаил кызы Миңнуллина, Татарстанның атказанган артистлары Шамил Тимергали улы Фәрхетдинов, Зөлфия Наил кызы Латыйпова, театрның хормейстеры,педагог,танылган җырчы Алия Алмаз кызы Хәмзина, Чаллы татар дәүләт драма театрыннан ,ТР ның халык артисты Булат Сәләхов, танылган театр рәссамы ,Татарстанның атказанган сәнгать эшлеклесе Линар Рәфис улы Гыйльметдинов кебек олуг шәхесләребезнең хәер-фатихасыннан башланып китте. Фәнис Наил улы билгеләп үткәнчә, әлеге конкурска елдан-ел күбрәк эшләр кабул ителә һәм катнашучылар саны да елдан-ел арта. Жюри әгъзалары да укучыларның эшләрен югары бәяләде.

Җиңүчеләргә Кәрим Тинчурин исемендәге Татар дәүләт драма һәм комедия театрыннан истәлекле бүләкләр тапшырылды.

Безнең җиңүчеләребез

“Спектакльдән өзек” номинациясе

 3 нче урын — Кайбыч муниципаль районы “Р.Кәлимуллин исемендәге Борындык төп гомуми белем мәктәбе” укучылары.
3 нче урын — Теләче муниципаль районы “Баландыш төп гомуми белем бирү мәктәбе” укучылары.
2 нче урын — Казан шәһәре Идел буе районы “16 нчы татар-инглиз гимназиясе” укучылары.
 2 нче урын — Әлмәт шәһәренең “Ризаэддин Фәхретдин исемендәге 1 нче гимназия” укучылары.
1 нче урын — Актаныш муниципаль районы “Сәләтле балалар өчен гуманитар гимназия-интернат” укучылары.
 Гран-при — Казан шәһәре Идел буе районы “6 нчы номерлы гимназия” укучылары.

“Макет” номинациясе

3 нче урын — Казан шәһәре Идел буе районы
“Татар телендә белем бирүче 18 нче гимназия ” укучысы Якупова Талия.
 2 нче урын — Саба муниципаль районы “Явлаштау урта гомумбелем бирү мәктәбе” укучысы Әкбәрова Динара.
 1 нче урын — Казан шәһәре Вахитов районы “96 нчы гимназия” укучысы Афремова Кристина.
 1 нче урын — Казан шәһәре Вахитов районы “96 нчы гимназия” укучысы Герасимова Анастасия.
Гран-при — Биектау муниципаль районы “Ямаширмә гомуми урта белем бирү мәктәбе” укучысы Кәлимуллина Айсинә.

“Спектакльдән монолог” номинациясе

3 нче урын — Тукай муниципаль районы “Калмаш урта гомуми белем бирү мәктәбе” укучысы Бронникова Диана.
3 нче урын — Мөслим муниципаль районы “Әмәкәй төп гомуми белем бирү мәктәбе” укучысы Шамс Айрат.
 2нче урын — Арча районы Яңа Кенәр Балалар иҗат йорты укучысы Хәбибрахманова Айгөл.
2 нче урын — Биектау муниципаль районы “Ямаширмә гомуми урта белем бирү мәктәбе” укучысы Галиев Инсаф.
1 нче урын — Әтнә районы Бәрәскә урта гомуми белем бирү мәктәбе укучысы Хәйруллин Айзат Әнәс улы.
Гран-при — Кайбыч муниципаль районы “Бәрлебаш төп гомуми белем бирү мәктәбе” укучысы Әскәров Ранис.

“Спектакльдән җыр” номинациясе

 3 нче урын — Ютазы муниципаль районы “Ютазы урта гомуми белем бирү мәктәбе” укучысы Шәйгоманова Алия.
3 нче урын — Биектау муниципаль районы «Галимҗан Баруди исемендәге 4 нче номерлы урта гомуми мәктәп» укучысы Феофанова Амелия.
2 нче урын — Теләче муниципаль районы “Баландыш төп гомуми белем бирү мәктәбе” укучысы Галләмов Мурат.
2 нче урын — Лаеш муниципаль районы “Кече Елга гомуми белем мәктәбе” укучысы Гыйниятова Ләйлә.
1 нче урын — Казан шәһәре Идел буе районы “6 нчы гимназия” укучысы Сөләйманова Айсылу.
 Гран-при — Биектау муниципаль районы “1 нче урта мәктәбе” укучысы Зиннәтуллина Әдилә.

“Оста рәссам” номинациясе

3 нче урын — Чистай муниципаль районы «1нче гимназия» укучысы Никитина Людмила.
2 нче урын — Әлмәт муниципаль районы “Р.Г. Галиев исемендәге Сөләй урта гомуми белем бирү мәктәбе” укучысы Муратова Алинә.
1 нче урын — Сарман муниципаль районы “2 нче санлы Җәлил урта гомуми белем бирү мәктәбе” укучысы Галләмова Ралина.
 Гран-при — Кама Тамагы муниципаль районы «Советлар Союзы Герое Михаил Алексей улы Чирков исемендәге Кама Тамагы кадет мәктәп-интернаты» укучысы Михайлова Екатерина.

DSC_3719

DSC_3708

DSC_3703

DSC_3998

DSC_3972

DSC_3941

DSC_3915

DSC_3907

DSC_3875

DSC_3851

DSC_3820

DSC_3777

DSC_3766

DSC_3760